Cudze chwalicie, swego nie znacie…

W piątek 20 maja odbyło się ostatnie zdalne spotkanie miłośników historii, podróży, kultury i naszego regionu. Tytuł spotkania „Cudze chwalicie, swego nie znacie” zapowiadał zaproszenie uczestników prelekcji do ciekawych, ale mniej znanych miejsc na Śląsku Cieszyńskim – w ramach innowacji „Podróże kształcą, także te bez biletu”.

Pomimo pięknej pogody późnym popołudniem na Meet spotkała się liczna grupa uczestników. Prowadząca spotkanie, Izabela Steciuk, wybrała kilka ciekawych zakątków. Na początku udaliśmy się do zamku w Grodźcu Śląskim, który na żywo można odwiedzić np. podczas rowerowej wycieczki. Kolejnym punktem programu był … Goleszów. Niepozorna miejscowość, która skrywa wiele tajemniczych zakątków.

Uczniowie odwiedzili jezioro Ton, którego szmaragdowa toń skrywa tajemnice z II wojny światowej. Udaliśmy się na skocznie narciarskie, które zostały wybudowane w latach 30-tych. Uczniowie dowiedzieli się również o tym, że w goleszowskiej cementowni w czasie II wojny światowej działała jedna z  filii obozu Auschwitz – Birkenau. Udaliśmy się również do Wisły, do Muzeum Magicznego Realizmu w Ochorowiczówce. Uczniowie poznali postać Juliana Ochorowicza, polskiego wynalazcy, psychologa, filozofa, badacza hipnozy, który w swoim domu w Wiśle gościł wielu znanych Polaków, m. in. Bolesława Prusa, Władysława Reymonta i Marię Skłodowską – Curie. Na końcu uczniowie przenieśli się do Ustroniaw pobliże Dębu Sobieskiego, który ponoć pamięta czasy króla Polski…

Dziękuję wszystkim uczestnikom zajęć, wśród których było grono stałych bywalców. Myślę, że w kolejnym roku szkolnym podtrzymamy tradycję piątkowych spotkań na Meet w ramach innowacji: „Podróże kształcą, także te bez biletu” oraz „Bądź kulturalny – zaangażuj się w kulturę wyższą!”.

Izabela Steciuk