Dzień Patrona Jana Pawła II

Obchody 23. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Skoczowie i 13-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 3 imienia tego wielkiego Polaka były niezwykłe i wyjątkowo uroczyste. 16 maja w sposób szczególny uczestniczyliśmy w szkolnej Mszy Świętej, podczas której nie zabrakło zaangażowania naszych uczniów, w strojach pierwszokomunijnych czytających modlitwy i czytania oraz śpiewających psalmy.  Obecny był także poczet sztandarowy, dyrekcja i nauczyciele, a naszą modlitwą objęliśmy całą społeczność szkolną.

18 maja w 98. rocznicę urodzin Jana Pawła II odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona z udziałem ważnych osobistości: pana burmistrza Mirosława Sitko, pana wiceburmistrza Andrzeja Bubnickiego, pani Beaty Macury – sekretarza gminy Skoczów, przewodniczącego Rady Miejskiej – pana Rajmunda Dedio, przewodniczącej Komisji Kultury i Oświaty – pani Marii Sobik, pani Teresy Papkali  i pana Mateusza Rohnki – radnych miasta, księdza Andrzeja Czyża – emerytowanego pastora parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie, pana Antoniego Kratkiego – prezesa IMB Podbeskidzie,  pani Aleksandry Jabłońskiej–Uszyńskiej – przewodniczącej Rady Rodziców oraz innych szanownych gości.

Akademia w formie pięknego przestawienia teatralnego przybliżyła nam poprzez rozmaite scenki dzieciństwo, młodość i całe dorosłe życie Karola Wojtyły – od Wadowic, miasta, w którym wszystko się zaczęło, do Watykanu, miasta, w którym wszystko się wypełniło.

Z dziecięcą swadą, wrażliwością oraz pełnym zaangażowaniem młodzi aktorzy opowiedzieli historię życia Lolka, Karola Wojtyły i wreszcie Jana Pawła II – człowieka nieprzeciętnego, pełnego ciepła i humoru, ambitnego i pracowitego, który konsekwentnie wymagał od siebie aż do ostatnich chwil życia. Człowieka o wielu pasjach – teatralnych, sportowych, literackich, które realizował w różnorodny sposób. Zobaczyliśmy go jako kochającego syna i brata, wspaniałego towarzysza zabaw, rozentuzjazmowanego aktora, wytrwałego robotnika w kamieniołomach, pracowitego wikarego, biskupa, arcybiskupa i kardynała, który nad pracę naukową cenił kontakt z ludźmi.

Wspaniałe melodyjne piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego Do-re-mi, barwna dekoracja z miniaturą ołtarza papieskiego w tle oraz prezentacja multimedialna niezwykle uatrakcyjniły tę uroczystą akademię, której przygotowaniem zajęli się: pani Izabela Steciuk, pan Sławomir Chmiel i pani Sylwia Kwas.

Po jej zakończeniu pani dyrektor Małgorzata Jasionowicz podziękowała nauczycielom i uczniom za przybliżenie postaci naszego Patrona, a pan burmistrz Mirosław Sitko podzielił się z młodszą częścią publiczności wspomnieniami dotyczącymi wizyty Jana Pawła II  w Skoczowie.

Po uroczystości odbył się bieg uliczny „Szlakiem Jana Pawła II”. Trasa sztafety prowadziła od stadionu sportowego KS „Beskid” na wzgórze Kaplicówki, a wzięli w niej udział nauczyciele oraz uczniowie SP-3. Po ukończeniu biegu delegacja nauczycieli i uczniów złożyła kwiaty pod granitowym monumentem, a następnie odśpiewaliśmy pod Krzyżem Papieskim „Barkę”.

Dzień Patrona jeszcze się nie zakończył.  22 maja, w 23. rocznicę pobytu Jana Pawła II  w Skoczowie, zostanie zorganizowany triathlon „23 lata – 23 kilometry”, podczas którego sztafety uczniowskie pokonają 3 kilometry pływając, 5 kilometrów biegając i 15 kilometrów jeżdżąc na rowerze.

Natomiast 23 maja odbędzie się w murach „Trójki” VIII Gminny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP-3, dedykowany szczególnie Janowi Pawłowi II – wielkiemu miłośnikowi różnorodnych sportów. Organizatorem  turnieju jest pan Piotr Piotrowski.

Na zakończenie tego obfitującego w niezapomniane wydarzenia tygodnia 25 maja zostanie przeprowadzony VIII Międzyszkolny Konkurs o Janie Pawle II, który organizują panie Katarzyna Chrobok, Katarzyna Czujak i Izabela Steciuk.

To był, jest i będzie niezwykle emocjonujący czas, czas bliskich spotkań z wielkim Polakiem oraz wspaniałym człowiekiem – Janem Pawłem II, Patronem naszej szkoły.

opracowanie: Agnieszka Krysta