Dzień Przyjaciela i Dyktando o Nagrodę Dyrektora Szkoły

8 czerwca odbyła się kolejna edycja Dyktanda o Nagrodę Dyrektora Szkoły. 31 uczniów z klas 4 – 8 zmierzyło się z tekstem dotyczącym przyjaźni w przeddzień Święta Przyjaciela. Treść dyktanda nie zawierała zaskakujących pułapek ortograficznych, zwłaszcza starszym uczniom nie wydawała się szczególnie trudna. Problemem okazały się jednak znaki przestankowe. Nie od dziś wiadomo, że interpunkcja to twardy orzech do zgryzienia… Pani dyrektor Małgorzata Jasionowicz, witając uczniów, życzyła im powodzenia w językowych potyczkach, wyrażając jednocześnie radość z obecności tak licznej grupy młodzieży. Po wielu perturbacjach związanych z poprawnym zapisem ponad dwustu słów poznaliśmy wyniki konkursu.

W kategorii klas 4 – 6:
I miejsce zajęła Magdalena Walczyk z klasy 4b (1 błąd ortograficzny, 7 interpunkcyjnych), II miejsce – Miłosz Ślęzak z klasy 5c (2 ort., 12 int.), III miejsce – Helena Papkala z klasy 4b (3 ort., 19 int.).

W kategorii klas 7 – 8:
I miejsce zdobył Bartosz Gonera z klasy 7c (5 int.), II miejsce – Karolina Myrmus z klasy 7a (6 int.), III miejsce – Zuzanna Staniszewska z klasy 8a (7 int.).

Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Poniżej podajemy tekst dyktanda.

 9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela. Słowo „przyjaciel” wywodzi się od czasownika „przyjać”, „sprzyjać”. Posiadanie prawdziwego przyjaciela jest niezwykłym szczęściem. Warto więc zastanowić się nad tym, jak cennym skarbem  w naszym życiu jest przyjaźń, jak dbać o nią, aby zawsze była silna i dawała nam radość.

Przyjaźnią określamy trwałą relację opartą na wzajemnym zaufaniu. Przyjaciele dobrze się znają, mogą na siebie liczyć oraz pomagają sobie w każdej sytuacji. Prawdziwego przyjaciela cechuje szczerość, lojalność oraz oddanie. Jest kimś, do kogo mamy pełne zaufanie i komu możemy się zwierzyć. Z przyjacielem przejdziemy przez niejedno życiowe zawirowanie, dzielimy z nim wszystkie chwile.

Przyjaźń jest dobrem, które w bardzo dużym stopniu zależy od nas, możemy je utkać własnym wysiłkiem. Przyjaźń to więź zaufania, którą każdy może wokół siebie budować. Znaczenie przyjaźni w harmonijnym układaniu relacji międzyludzkich dostrzegano już    w starożytności. Przyjaźń uczy nas powściągliwości, traktowania potrzeb przyjaciół na równi z naszymi. Im więcej tworzy się kręgów przyjacielskich, tym większy jest poziom uspołecznienia. Przyjaźń bowiem, wraz z zaufaniem i życzliwością, zachęca do uczestnictwa w życiu zbiorowym, rodzi potrzebę serdecznego kontaktu, wymiany myśli.

Przyjaźń ma wielką moc i dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać. Jedna z popularnych sentencji życiowych mówi o tym, że jeśli człowiek jest zdrowy, ma rodzinę, dach nad głową i wiernego przyjaciela, jest bogatszy niż mu się wydaje…

Agnieszka Krysta

P.S. Łatwe, prawda? 🙂