„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 –Pamiętamy!” – podsumowanie projektu

10 grudnia w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II odbył się apel przypominający uczniom o tym, że 40 lat temu, 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Był to też dzień podsumowania w szkole projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981  – Pamiętamy!”, który został skierowany do uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jego głównym celem było przygotowanie uczniów do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Apel swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta Skoczowa – Mirosław Sitko, Przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty w Radzie Miejskiej Skoczowa – Maria Sobik, Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie – Joanna Radwan-Kmiecik. W trakcie przywitania gości pani dyrektor Małgorzata Jasionowicz, przypomniała wypowiedzi papieża Jana Pawła II o stanie wojennym. Utworem „Mury” Jacka Kaczmarskiego oddano hołd ofiarom stanu wojennego walczącym o naszą wolność.

Apel przygotowali nauczyciele: Izabela Steciuk, Sławomir Chmiel, Natalia Gabryś-Klus, Łukasz Zgoda, Halina Uglorz. Występowali uczniowie z klas 7 i 8, a w rolę prezenterki telewizyjnej wcieliła się uczennica klasy 5 – Zofia Madej. Piosenki zaśpiewali uczniowie ze szkolnego zespołu DoReMi. Warto podkreślić, że występujący uczniowie prezentowali fragmenty prac przygotowanych na konkursy z projektu, w których przedstawili bohaterską działalność ich dziadków oraz wspomnienia z życia codziennego. Były to prace z dwóch konkursów: Wojewódzkiego Konkursu Literackiego Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich  oraz Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Literackiego Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności”.

W drugiej części apelu szkolny koordynator projektu, Natalia Gabryś-Klus, w formie nagrania zaprezentowała realizację projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie-13 grudnia 1981-Pamiętamy!”.

Po zakończeniu apelu głos zabrali: Burmistrz Miasta Skoczowa – Mirosław Sitko i Dyrektor Szkoły – Małgorzata Jasionowicz, dzieląc się wspomnieniami z tamtych czasów. Po zakończonym apelu goście zostali zaproszeni do obejrzenia szkolnego kącika patriotyczno-historycznego „40 lat po stanie wojennym”, który powstał w szkole w październiku jako realizacja zadania z projektu. W przygotowanie kącika  włączyli się: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, uczniowie i rodzice. Cała społeczność „Trójki” pragnie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w wyposażeniu miejsca patriotyczno-historycznego.

Słowa koordynatora projektu na rozpoczęcie apelu:

Szanowni Państwo,

minęło 40 lat od pamiętnego 1981 roku, kiedy to wprowadzono stan wojenny w Polsce, jednak wciąż nie wygasła pamięć o tym wydarzeniu. Trudno zapomnieć, bo przy wielu wigilijnych stołach zabrakło bliskiej osoby, wszechobecny był strach, płacz i lęk. W pamięci wciąż mamy tych, którzy zginęli. W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, którzy mieli odwagę upominać się o nasze prawa i wolność. Trudno zapomnieć o internowaniu bliskich, przyjaciół, sąsiadów, kolegów i koleżanek z pracy. Grudzień 1981 r. był czasem walki o wolność. Wspominamy też bohaterską postawę tych, którzy wzięli udział w strajkach. W naszym regionie szczególnie przypominamy sobie wydarzenia w kopalniach. Na myśl w tym momencie przychodzą mi słowa utworu I wasz dzień kiedyś nadejdzie, chłopcy z kopalni»Wujek«”, bo chociaż zginęli, to pamięć o nich wciąż jest żywa. Rok 1981 r. nie był łatwy, w maju doszło do zamachu na papieża Jana Pawła II, umarł prymas tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, a w grudniu wprowadzono stan wojenny.

Natalia Gabryś-Klusszkolny koordynator projektu