Kto czyta, nie błądzi

Taką zasadę wyznają uczniowie naszej szkoły, którzy 23 maja wzięli udział w IX Festiwalu Książki organizowanym przez bielski RODN „WOM” oraz Akademię Techniczno-Humanistyczną. Natalia Bojda, Wiktoria Bojda, Zuzanna Kazior, Dorota Michalik, Anna Mrózek i Igor Myrmus z klasy 5b czytają przede wszystkim dla przyjemności. Ta pasja doprowadziła ich jednak do sukcesu. Piątoklasiści od października z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do udziału w IX Festiwalu Książki. Dzięki swojej pracy dostali się do finału, w którym zmierzyło się 8 drużyn:

Szkoła Podstawowa nr 4 w Bielsku-Białej,

Szkoła Podstawowa nr 9 w Bielsku-Białej,

Szkoła Podstawowa nr 13 w Bielsku-Białej,

Szkoła Podstawowa nr 22 w Bielsku-Białej,

Szkoła Podstawowa nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach,

Szkoła Podstawowa nr 1 w Porąbce,

Szkoła Podstawowa nr 3 w Skoczowie,

Szkoła Podstawowa w Twardorzeczce.

Wszyscy uczestnicy musieli przygotować krótkie przedstawienie oraz rozwiązać zadania dotyczące przeczytanych książek. Konkursowa lista lektur liczyła aż 13 pozycji! Pytania były bardzo szczegółowe, a czasami wręcz podchwytliwe. Nasi uczniowie poradzili sobie jednak doskonale. W konkurencji merytorycznej wywalczyli 2. miejsce. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zestawy książek. Ich zmaganiom towarzyszyła bardzo przyjemna atmosfera. W przerwie rywalizacji wszyscy uczestnicy wysłuchali krótkiego wykładu, wzięli udział w warsztatach poświęconych motywowi czasu w literaturze oraz zjedli ufundowaną przez organizatorów pizzę. Festiwal Książki jest cykliczną imprezą promującą czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.  Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla uczniów klas 4 i 5, dlatego Zuzia, Dorota, Natalia, Wiktoria, Ania i Igor już żałują, że w przyszłym roku nie będą mogli pojechać. Wierzymy, że w młodszych klasach znajdą się jakieś książkowe mole, które za rok zastąpią naszych finalistów.

Kamila Morcinek