Mały Janek z RAF i młodzi miłośnicy historii

Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że chcą poznawać ciekawe, ale i trudne momenty z historii Polski oraz ludzi – bohaterów tych wydarzeń. W piątkowe popołudnie 11 marca uczniowie stawili się na wirtualnym spotkaniu na Mett na temat: „Mały Janek z RAF – Jan Cholewa, bohaterski lotnik z Ustronia”. Spotkanie przygotowane przez Izabelę Steciuk odbyło się w ramach innowacji „Bądź kulturalny – zaangażuj się w kulturę wyższą!”

Uczniowie mieli okazję poznać sylwetkę lotnika z Ustronia, począwszy od jego najmłodszych lat, kiedy to zaczął się interesować lotnictwem i postanowił zrobić wszystko, aby spełnić swoje marzenie o lataniu. Uczestnicy spotkania śledzili bojowe szlaki Jana Cholewy – lotnika dywizjonów 300 i 301 w czasie II wojny światowej. Należy podkreślić, że wielu uczniów w sposób czynny brało udział w prelekcji, wykazując się dużą wiedzą historyczną, zwłaszcza na temat lotnictwa, odpowiadając na pytania i uzupełniając wypowiedzi nauczycielki.

Prowadząca spotkanie podzieliła się z uczniami ciekawostkami ze spotkania z córką Jana Cholewy, panią Nelly Tomaszek, która do dzisiaj mieszka w rodzinnym domu Cholewów w Ustroniu. Zaprezentowała też uczniom unikatowe zdjęcia, zdobyte dzięki uprzejmości pani Nelly – m. in. zdjęcia zapisów z dziennika lotów Jana Cholewy, zdjęcia orderów, którymi został odznaczony Mały Janek. Największe wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiła dokumentacja lotów Małego Janka nad powstańczą Warszawę.

Uczniowie przyznali, że tacy bohaterowie II wojny światowej mogą dodawać siły w dzisiejszych trudnych czasach, pokazując, że odwaga i patriotyzm to wartości, które nie ulegają dewaluacji.

Izabela Steciuk