Narodowe Święto Niepodległości

Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno. Każde dziecko dziś woła: „To polski dom, polska szkoła” – te słowa piosenki, zaśpiewane podczas uroczystej akademii przez społeczność uczniowską, wybrzmiały szczególnie. Celebrując 101. rocznicę największego święta państwowego w naszej ojczyźnie, obejrzeliśmy niezwykły spektakl muzyczny, w który wplecione były recytacje wierszy o charakterze patriotycznym. Młodzi aktorzy przypomnieli nam o rozbiorach, zrywach powstańczych, niewoli, rusyfikacji, germanizacji oraz innych działaniach zaborców, zmierzających do unicestwienia narodu polskiego, głównie poprzez taniec z flagami oraz symboliczne gesty oddziałujące na wyobraźnię.  Oszczędnie dobrane słowa wplecione   w muzykę ilustracyjną w niecodzienny sposób oddały radość, jaka zapanowała nad Wisłą po zakończeniu I wojny światowej, 11 listopada 1918 roku. Polska wreszcie w pełni odzyskała tak upragnioną niepodległość, czemu towarzyszyły głębokie wzruszenie i entuzjazm. Na zakończenie apelu wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy „Rotę”, kilka pieśni legionowych, a o 11:11 uroczyście odśpiewaliśmy hymn narodowy.

Dziękując za przygotowanie tego świątecznego spotkania pani dyrektor Małgorzata Jasionowicz skierowała słowa wdzięczności do organizatorów: pani Iwony Czakon-Kobus, pana Sławomira Chmiela i pani Sylwii Kwas. Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości był udział Dyrekcji naszej szkoły, nauczycieli, rodziców, uczniów i pocztu sztandarowego w uroczystościach na skoczowskim rynku oraz pod pomnikiem „Naszym Bohaterom” w dniu 11 listopada.

Agnieszka Krysta