Spacerem po Cieszynie– odkrywając historię Legionu Śląskiego w 105. rocznicę wymarszu na I wojnę światową

To kolejny rok w naszej szkole zgłębiania wiedzy o wydarzeniach historycznych, które sprawiły, że Polska stała się niepodległa, a Śląsk Cieszyński powrócił do Polski. Uroczyste pożegnanie Legionu Śląskiego nastąpiło 21 września 1914 r., dlatego nie mogliśmy wybrać innej daty, chcieliśmy być tam, gdzie historia jest „na wyciągnięcie ręki”. W sobotę 21 września grupa uczniów z klas 4-8 wybrała się z opiekunami mgr Izabelą Steciuk oraz mgr Natalią Gabryś –Klus do Cieszyna. Wczesnym rankiem powędrowaliśmy na ul. Błogocką, przy której mieściły się dawne koszary wojskowe. Potężne budynki zrobiły wrażenie na uczniach. Po drodze zatrzymaliśmy się również przy szkolnym schronisku młodzieżowym, które zostało wybudowane przed II wojną światową dla żołnierzy z 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Następnie zwiedziliśmy w Galerii Ceglanej w Domu Narodowym Wystawę zdjęć z cieszyńskiego planu filmu „Legiony” nagrywanego w 2018 r. W stolicy powiatu wiele się dzieje. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła wystawa plenerowa Instytutu Pileckiego Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918. Udając się z rynku w stronę Wzgórza Zamkowego wybraliśmy trasę przez ul. Głęboką, ponieważ w latach 30. XX w. została przemianowana właśnie na ulicę Legionów. Podeszliśmy pod pomnik ku czci Legionistów Śląskich, gdzie uczniowie na zamieszczonych tablicach odszukali, gdzie odbyły się bitwy dzielnych żołnierzy o naszą wolność. Następnie za pomnikiem zapoznaliśmy się ze źródłami historycznymi zawartymi w wystawie plenerowej „Cieszyńscy żołnierze niepodległości”. W Cieszynie odbywało się też wydarzenie XIX Skarby z cieszyńskiej trówły, dlatego zobaczyliśmy wystawy, które wzbudzały kreatywność uczniów: Małe, ale Cieszyn oraz ROBIĆ/RZECZY. Korzystając z wymarzonej pogody wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia na Wzgórzu Zamkowym. Warto dodać, że wędrując po Cieszynie, w ramach doradztwa zawodowego zatrzymywaliśmy się przy budynkach szkół ponadpodstawowych, co być może ułatwi uczniom w przyszłości wybór ścieżki edukacji.

Zajęcia w Cieszynie odbyły się w ramach Innowacji Bądź kulturalny – zaangażuj się w kulturę wyższą!

 

Natalia Gabryś-Klus Izabela Steciuk