Spotkanie z szewcem Jana Pawła II

16 października społeczność naszej szkoły miała przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu zorganizowanym w ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego. Gościem naszej placówki był pan Stanisław Żmija – szewc papieski. Rzemieślnik pochodzący ze Stanisławia Dolnego przyjechał do Skoczowa na zaproszenie organizatorów: Muzeum im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie oraz Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”. W rozmowie z kustoszem muzeum, Jakubem Staroniem, pan Stanisław z wielkim wzruszeniem i sentymentem wspominał rok 1982, w którym uszył pierwszą parę butów dla Jana Pawła II. Dzielił się także swoimi wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym. Słuchacze poznali nieznane im dotąd fakty dotyczące patrona naszej szkoły, a ponadto zgłębili tajniki pracy szewca.  Wszyscy zgromadzeni mieli także okazję zobaczyć replikę butów papieskich wykonaną w zakładzie szewskim naszego gościa, a należącą do zbiorów Muzeum im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie. Jak podkreśliła pani dyrektor Małgorzata Jasionowicz dzisiejszy dzień na pewno zapisze się w historii naszej szkoły.

Kamila Morcinek