strefa dla rodziców

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna podczas pandemii

Trudności wieku dorastania

Czas dorastania dla wielu nastolatków i ich rodzin bywa trudny, to często chwile pełne napięcia i odczuwania negatywnych emocji, związanych z różnymi niepowodzeniami oraz poczuciem niezrozumienia. Jeżeli widzisz, Drogi Rodzicu, potrzebę sięgnięcia po pomoc w tym względzie, możesz skorzystać z poniżej podanych informacji, dotyczących bezpośredniego i bezpłatnego wsparcie psychologicznego.

Kiedy nastolatek może potrzebować pomocy?

• kiedy przeżywa dużo smutku i niepokoju, nie ma energii, ma trudności ze snem;
  • kiedy ma objawy somatyczne (np. problemy skórne, bóle głowy, brzucha, nudności) niedające się wyjaśnić za pomocą badań lekarskich ;
  • kiedy przeżywa coś trudnego – np. nieszczęśliwe zakochanie, odrzucenie przez rówieśników, stratę kogoś bliskiego – i nie ma z kim o tym rozmawiać;
  • kiedy pojawia się ktoś nowy w rodzinie i towarzyszy mu poczucie odrzucenia;
  • kiedy odmawia chodzenia do szkoły i trwa to dłużej niż kilka dni;
  • kiedy odżywia się w sposób zagrażający zdrowiu (odmawia jedzenia lub objada się);
  • kiedy się okalecza lub zgłasza myśli samobójcze;
    sięga po używki (papierosy, alkohol, narkotyki) lub wydaje się uzależniony od Internetu;
  • kiedy przeżywa tak dużo silnych uczuć, że utrudnia to codzienne funkcjonowanie;

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Akademia Świadomego Rodzica Fundacji Esprit mającej siedzibę w Ustroniu:

Zadzwoń albo napisz, żeby umówić się na pierwsze spotkanie:

tel. +48 606 486 333

adres e-mail: rodzicowakademia@gmail.com

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne

Uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2.

Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach.

Bezpłatna infolinia 800 080 222

Dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na bezpłatną, całodobową infolinię 800 080 222. Pod tym numerem dyżurują specjaliści, którzy udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

FUNDACJA POZA SCHEMATAMI polecane artykuły

WAŻNE TELEFONY/INSTYTUCJE WSPARCIA I POMOCY