„SZKOŁA PAMIĘTA”

„Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. W tym roku szkoły przystąpiły do jej trzeciej edycji. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Akcja „Szkoła Pamięta” odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej oraz lokalnej. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II postanowiła włączyć się do akcji, pokazując, że pamięć o bohaterach z naszego miasta, regionu, jak i o bohaterach rodzinnych historii jest ciągle żywa. Nie pozwolimy, aby zapomniano ludzi o heroicznych sercach. Pamiętamy!

Pielęgnujemy pamięć o Bohaterze naszego regionu –  prapradziadek Zofii

W środę 27 października uczennica klasy 5b – Zofia Madej przedstawiła prezentację w ramach akcji „Szkoła Pamięta”. Uczniowie mogli zapoznać się z materiałami źródłowymi – dokumentacją i fotografiami, jakie zachowały się po jej prapradziadku, co znacząco ubogaciło lekcję.

Zofia przedstawiła swojej klasie postać swojego prapradziadka Jerzego Karcha, który brał udział w tworzeniu Legionów, jako oficer Wojska Polskiego walczył w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Podczas II wojny światowej bronił ludności cywilnej Skoczowa, do czego czuł się zobowiązany jako kierownik szkoły. Okupanci zgotowali mu straszny los – został zesłany do obozu koncentracyjnego.  Prapradziadek Zofii przeżył, ale po powrocie był bardzo wycieńczony i kilka lat później umarł. Pamięć o nim jednak nigdy nie zaginęła! Prezentacja Zofii zachęciła kolegów i koleżanki z klasy do odkrywania historii bohaterów rodziny, regionu, ojczyzny – co jest ogromną zasługą uczennicy z klasy 5b.

Natalia Gabryś-Klus

Mały Janek z RAF – wielki bohater ze Śląska Cieszyńskiego

Wśród naszych uczniów nie brakuje pasjonatów historii. A historia to nie tylko wielkie wydarzenia, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Wśród nich są postacie z naszego regionu. Jednym z takich wyjątkowych ludzi jest Jan Cholewa, lotnik RAF pochodzący z Ustronia. Kim był Jan Cholewa? Był jednym z najlepszych pilotów lotnictwa bombowego i specjalnego RAF. Urodził się w 1920 r. w Ustroniu. Już od najmłodszych lat kochał latanie – szkolił się m. in. w Szkole Szybowcowej na górze Chełm w Goleszowie. W czasie II wojny światowej został pilotem RAF. Służył w dywizjonach bombowych 300 i 301. Odbył 110 lotów operacyjnych, w tym 35 lotów do Polski – 8 heroicznych lotów ze zrzutami dla powstańczej Warszawy. W powietrzu w czasie wojny spędził 1160 godzin, odbył 3 tury lotów bojowych. Te liczby robią wrażenie, a ukrywa się za nimi bohaterstwo i wielka odwaga niepozornego chłopaka ze Śląska Cieszyńskiego.

Już w zeszłym roku uczniowie klas 4 – 8 mieli okazję poznać sylwetkę Jana Cholewy podczas piątkowych  spotkań online prowadzonych przez panią Izabelę Steciuk. Uczniowie brali udział w dwóch spotkaniach na temat Małego Janka z pobliskiego Ustronia. W tym tygodniu w związku z przyłączeniem się naszej szkoły do akcji „Szkoła pamięta” pani Izabela przygotowała gazetkę poświęconą temu walecznemu człowiekowi. Na gazetce uczniowie mogą obejrzeć autentyczne zdjęcia Jana Cholewy z czasów przedwojennych, kiedy był harcerzem, jak i powojenne fotografie z  obozów szybowcowych organizowanych przez pana Cholewę w Aleksandrowicach. Zdjęcia pochodzą z albumów dziadka pani Izabeli, który był kolegą Janka ze szkoły i z drużyny harcerskiej. Są tam również zdjęcia wykonane w stanicy harcerskiej w Górkach Wielkich w czerwcu 1939 roku. Czy Jan Cholewa spotkał tam Aleksandra Kamińskiego i bohaterów „Kamieni na szaniec”?… Uczniowie mogą też przeczytać artykuły prasowe na temat Jana Cholewy. Dowiedzą się  z nich, jakimi odznaczeniami został wyróżniony i tego, że jedno z nich zostało przyznane pośmiertnie – Warszawski Krzyż Powstańczy. Pani Izabela Steciuk w tym roku również planuje przeprowadzenie prelekcji online o Janie Cholewie dla zainteresowanych tym tematem uczniów z naszej szkoły. Poznanie postaci Małego Janka z RAF będzie dla nich inspiracją do poznawania historii regionu i zwykłych ludzi, których dzisiaj nazywamy bohaterami. Będzie to również zachęta do poznawania dziejów własnych rodzin, w których nie brakuje takich heroicznych postaci.

Każdy zasługuje na pamięć… Akcja „Znicz”

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Zapalony znicz jest symbolem pamięci o zmarłych. Pokazuje, że ktoś przystanął na chwilę przy mogile, odmówił modlitwę, wspominał zmarłą osobę. Nasi uczniowie postanowili zadbać o groby, o które już nikt się nie troszczy. W piątek 29 października po lekcjach prawie 30 uczniów z klas 4 – 8 udało się na skoczowskie cmentarze przy ulicy Cieszyńskiej – cmentarz rzymskokatolicki oraz cmentarz ewangelicko – augsburski wraz z nauczycielkami: Agnieszką Krystą, Kamilą Morcinek i Izabela Steciuk. Była to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego oraz  koła wolontariatu.

Najpierw oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy polegli w 1919 roku w wojnie czesko – polskiej, oddając życie za wolność Ojczyzny – zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci na cmentarzach katolickim oraz  ewangelickim. Później uczniowie na tych dwóch  cmentarzach szukali opuszczonych, zaniedbanych mogił. Usuwali z nich liście, gałęzie, zapalali znicze. Znicze zostały wcześniej zebrane przez uczniów w szkole. Było ich naprawdę dużo – każdy z nich znalazł miejsce tam, gdzie zabrakło już troski rodziny, gdzie skończyła się pamięć pokoleniowa, gdzie czas odbił swoje piętno.

Uczniowie byli bardzo przejęci swoją rolą. Z szacunkiem i wzruszeniem podchodzili do miejsc spoczynku nieznanych im ludzi. Przyznali, że w najbliższym czasie, przychodząc na rodzinne groby, będą pamiętali o chwili zadumy i modlitwy w takich miejscach. „Szkoła Pamięta!” Wszyscy pamiętamy…

Izabela Steciuk

PODZIĘKOWANIA MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Szanowni Państwo Dyrektorzy, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 11 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. W załączeniu przekazuję pamiątkowy dyplom. Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-11-tys-wzielo-udzial-w-akcji-szkolapamieta–dziekujemy.

Z wyrazami szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy Ministerstwo Edukacji i Nauki