XV Koncert Młodych Talentów w SP-3

Po ponad dwuletniej przerwie, spowodowanej ograniczeniami wymuszonymi przez pandemię, piękna aula Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie znów wypełniła się po brzegi melodiami dawnych mistrzów: Bacha, Mozarta, Bocerriniego…. 6 czerwca o godz. 10:00 rozpoczął się XV Koncert Młodych Talentów. Oprócz klasyki w programie pojawiła się również nowoczesna muzyka. Były więc fortepianowe wersje przebojów gwiazd muzyki pop, np. Eda Sheerana, Marron 5,  była muzyka z I części słynnej serii filmów przygodowych „Piraci z Karaibów”. Obok kompozycji, które każdy rozpoznaje już po pierwszych dźwiękach, np. „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki czy „Fale Dunaju” Josefa Ivanovicha, usłyszeliśmy też mniej znane, ale równie urocze utwory, tj. „Ciuch, ciuch pociągu” na flet i fortepian słoweńskiego kompozytora Blaža Pucihara albo „The First Butterfly” niemieckiego pedagoga i skrzypka Joachima Johowa. Na koncercie nie mogło zabraknąć oczywiście szkolnego zespołu DoReMi, który wykonał wspólnie z publicznością hymn szkoły „Do marzeń” oraz piosenkę „Przyjaźń to wielkie drzewo”. Mottem tegorocznego „Trójkowego” muzycznego święta były słowa Ludwika Jerzego Kerna:

„Czym jest muzyka? Nie wiem. Może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd. Może mostem zaklętym, po którym instrumenty przeprowadzają nas.”

Dyplomy z tymże cytatem i upominki otrzymali z rąk pani dyrektor Małgorzaty Jasionowicz wszyscy młodzi artyści, którzy najpierw na dopołudniowym koncercie zagrali dla całej społeczności szkolnej SP-3 (na widowni zasiadło wtedy ponad 300 dzieci), a po południu prezentowali umiejętności muzyczne dla swoich bliskich i przyjaciół. Pani dyrektor w ciepłych słowach wyraziła swoje uznanie dla wszystkich wykonawców. Dziękowała również rodzicom za ich trud i zaangażowanie we wspieraniu swoich dzieci w rozwijaniu muzycznych talentów. Dużo serdecznych słów i podziękowań padło również pod adresem organizatorów koncertu.

Myślę, że wartość wszystkich przeżyć, które były udziałem zarówno słuchaczy, jak i wykonawców dzisiejszego koncertu, jest wystarczająca, aby z nadzieją i zapałem myśleć już o organizacji kolejnego – XVI Koncertu Młodych Talentów SP-3 w Skoczowie.

Sławomir Chmiel

XV Koncert Młodych Tlentów