Z dumą realizujemy projekt „Niepodległa”

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, jak również 100.rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, w naszej szkole rozpoczęliśmy już we wrześniu. Wówczas to odbył się rajd nordic walking „W hołdzie Niepodległej” do Górek Wielkich, gdzie zwiedziliśmy stanicę Aleksandra Kamińskiego, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej i dwór Kossaków.

W wyniku konkursu nasza szkoła została wytypowana do realizacji projektu edukacyjnego Ministra Edukacji Narodowej „Godność, wolność, niepodległość’, którego częścią jest program rządowy „Niepodległa” na lata 2017 – 2021. Byliśmy jedną z 257 szkół i placówek oświatowych na 2500 składających wnioski konkursowe, których projekty zostały zatwierdzone do realizacji ze znacznym wsparciem finansowym.

Autorkami projektu są nauczycielki: pani Natalia Gabryś-Klus (nauczycielka historii) i pani Izabela Steciuk (polonistka).

Program zakłada popularyzację wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości i osiągnięciach II Rzeczypospolitej wśród uczniów, poznanie biografii osób zasłużonych dla Polski, wzbudzenie w uczniach szacunku dla ojczyzny oraz zachęcenie uczniów do kreatywnych działań.

W ramach projektu organizujemy wycieczki, liczne konkursy (literacki, recytatorski, historyczny, plastyczny), uczestniczymy w prelekcjach, odwiedzamy muzea. Będziemy się bawić na dyskotece w strojach z 20-lecia międzywojennego. Nawiązujemy współpracę z bibliotekami i muzeami. Włączamy się w uroczystości patriotyczne na Śląsku Cieszyńskim. Organizujemy dla uczniów dwudniowa wycieczkę edukacyjną na Śląsk „Szlakiem bohaterów tamtych dni – walki o przyłączenie Śląska do Polski”, jak również jednodniowe wycieczki. Uczniowie zbierają pamiątki związane z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości – to projekt uczniowski „Pamięć o Niepodległej”.

Wszystkie działania naszej społeczności zostaną podsumowane podczas uroczystej gali „Niepodległej” 23 listopada 2018 w auli szkolnej. Wówczas rozstrzygniemy konkursy i zaprezentujemy wystawę pamiątek zebranych przez uczniów, prace plastyczne, wystawę przedwojennych pocztówek i wystawę książek pisarzy z 20-lecia międzywojennego. W murach naszej szkoły zagości również piękna wystawa „Nasza Niepodległa”.

Już teraz zapraszamy całą społeczność szkolną do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Wszystkie działania są przeprowadzane w zakresie przedsięwzięć z edukacji patriotycznej i obywatelskiej związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sfinansowane ze środków Ministra Edukacji Narodowej  w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

tekst: Izabela Steciuk