Zainwestujmy w naszą planetę!

apal z okazji dnia ziemi

Co roku 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi – największe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Święto zostało ustanowione w 1970 roku, w Polsce Dzień Ziemi obchodzimy od 1990 roku. Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Głównym celem święta jest przybliżenie problemów związanych  ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia  zagrożeń oraz podjęcia dyskusji na temat zależności pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

22 kwietnia odbył się w naszej szkole apel o tematyce ekologicznej, który w ciekawy sposób ukazał problemy dotyczące zanieczyszczeń środowiska i sposoby rozwiązywania ich. Młodzi aktorzy wcielili się w role Matki Ziemi, lekarza i obywateli zatroskanych o przyszłość naszej planety.

Tego dnia został również przeprowadzony konkurs wiedzy ekologicznej  dla klas 4 – 8. Do testu konkursowego tydzień później przystąpili uczniowie klas 2 i 3. Ponadto podczas zajęć z wychowawcą wszystkie klasy opracowywały plakat promujący Dzień Matki Ziemi, którego motywem przewodnim było tegoroczne hasło: ,,Zainwestuj w naszą planetę”. Po zsumowaniu wyników testu konkursowego i po ocenie prac plastycznych została wyłoniona EKO-klasa. A oto wyniki:

w kategorii klas 1 – 3

I miejsce – klasa 3c

II miejsce – klasy 3a i 3b

III miejsce – klasa 2b

w kategorii klas 4 – 8

I miejsce – klasa 5c

II miejsce –  klasa 8b

III miejsce – klasa 8a

Zostały przeprowadzone także konkursy indywidulane, które miały zróżnicowaną tematykę: dla klas 4 – ,,Jak segreguję śmieci”, dla klas 5 i 6 – ,,Rośliny lub zwierzęta chronione w naszym regionie”, dla klas 7 – ,,Jak racjonalnie gospodarować wodą”, dla klas 8 – ,,Nie chcemy plastiku”.

Wyniki konkursu indywidualnego są następujące:

w kategorii klas 1 – 3

I miejsce – Szymon Pękal z klasy 2c

II miejsce – Julia Górniak z klasy 2c i Wojciech Zagóra z klasy 2b

III miejsce – Amelia Machej z klasy 3b

w kategorii klas 4 – 8

I miejsce – Zofia Madej z klasy 5b

II miejsce –  Nikola Pikuła z klasy 4a

III miejsce – Lena Janikowska z klasy 8a i Mikołaj Szostak z klasy 7a

Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy!

Zorganizowaniem obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi i przybliżeniem tematyki ekologicznej na tak różnych płaszczyznach zajęły się panie Lucyna Krysta i Aleksandra Para.

opracowała Agnieszka Krysta

apal z okazji dnia ziemi