Dzień Ziemi w naszej szkole

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Obchody tego święta są doskonałą okazją do promowania  postaw i działań ekologicznych  oraz  budowania świadomości związanej z problemami ochrony środowiska. W tym roku wszystkim wydarzeniom przyświecało hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Ze względu na trwającą pandemię i towarzyszące jej obostrzenia wszystkie nasze działania przenieśliśmy do świata wirtualnego. W żaden sposób nie przeszkodziło to jednak  uczniom naszej szkoły, którzy pod opieką nauczycieli biologii, geografii i chemii z przyjemnością włączyli się we wszystkie proekologiczne inicjatywy. A tych nie brakowało.

Uczestnicy zajęć laboratoryjnych przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą Dnia Ziemi, którą przedstawili swoim kolegom. Klasy VI łączyły pracę naukową z elementami artystycznymi.  Na lekcjach biologii uczniowie wykonywali z surowców wtórnych modele ryb, płazów i gadów. Uczniowie klas VII i VIII zostali zaproszeni na organizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska „Lekcje z klimatem”, na których podejmowane były problemy zmian klimatu oraz działań na rzecz jego ochrony.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli także wziąć udział w różnorodnych konkursach ekologicznych:

• dla klas I-III przygotowano konkurs plastyczny na kartkę z życzeniami dla Matki Ziemi,
  • klasy IV – V mogły wykonać plakat promujący Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi,
  • zainteresowani uczniowie z klas VI tworzyli prezentację, plakat lub mapę mentalną na temat wybranej rośliny chronionej lub gatunku zwierzęcia chronionego w naszym regionie,
  • klasy VII w podobny sposób prezentowały racjonalne gospodarowanie wodą,
  • klasy VIII w formie prezentacji lub plakatu mogły przedstawić  działania podejmowane w celu wyeliminowania nadmiaru plastiku z naszego życia.

Otrzymaliśmy wiele wspaniałych prac!

Wyniki konkursów:

Klasy I-III:

1. Jakub Dawicki 2a
  2. Amelia Machej 2b
  3. Wojciech Mendroch 2b

Wyróżnienia:

Marta Mendroch 1a

Emilia Łanda 3c

Paulina Cieślar 2b

Klasy IV-VIII:

1. Patrycja Janik 8a
  2. Olaf Gesing 6d
  3. Ewa Myrmus 4b

Wyróżnienia:

Klaudia Gruszczyk 8b

Igor Myrmus 7b

Sandra Karczmarz 6a

Milena Skiba 6d

Miłosz Ślęzak 4c

Malwina Dzierbanowicz 6c

Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dyplomy i nagrody książkowe zostaną wręczone w szkole.

PS Pamiętajmy, by o Ziemię dbać każdego dnia, nie tylko „od święta”.

Lucyna Krysta