Laboratoria Przyszłości

Zestawy POLUDRON FRAME i roboty Photon.
28-02-2023

W klasy ósme przy pomocy zestawów POLUDRON FRAME zakupionych ramach programu Laboratoria Przyszłości budują na matematyce graniastosłupy prawidłowe. Jest to nowa generacja klocków do nauki geometrii.  W parach rozkładają budowle i powstają piękne siatki graniastosłupów. Klocki FRAME pozwalają  na lepsze wyjaśnienie pojęć związanych z budową bryły.

Uczniowie młodsi i starsi dalej poznają możliwości robotów Photon dzięki aplikacji Photon EDU. Za jej pomocą mogą kontrolować pracę robota, a także doskonalić umiejetności z podstaw programowania. Praca z zestawami POLUDRON FRAME i robotami Photon to dla wszystkich świetna zabawa ale i spora dawka wiedzy.

Kiedy można wykorzystać gimbal?
31-01-2023

Gimbal czyli stabilizator obrazu jest kolejnym sprzętem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Jest to nowoczesny i łatwy w obsłudze gadżet, na którym możemy zamontować smartfona, kamerkę sportową czy aparat.  Potrafi eliminować drgania wytwarzane przez chodzenie, wiatr lub pojazd, oferując płynny obraz w ruchu. Posiadając mały rozmiar i prostą obsługę,  świetnie naśladuje działanie skomplikowanych urządzeń z planu filmowego.  Nasi uczniowie na zajęciach dodatkowych poznali  jego zasadę działania, wykonali kilka prób nagrań oraz dobrze się bawili z tym gadżetem.

Zaczynamy przygodę z prądem elektrycznym.
30-12-2022

Dzięki pomocom  pozyskanym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości możemy ciekawy sposób poznawać zagadnienia związane z prądem elektrycznym. Podczas lekcji fizyki uczniowie klas ósmych rozpoczęli odkrywanie świata elektryczności. Budowali proste obwody elektryczne oraz wykonywali pomiary natężenia i napięcia prądu elektrycznego oraz wyznaczali opór elektryczny. Natomiast na lekcjach techniki w klasach 6,  budowali proste obwody elektryczne oraz poznawali tajniki budowy najprostszych urządzeń elektrycznych: wentylatora, głośnika, lampki.
Przed nami jeszcze kolejne, ciekawe wyzwania związane z prądem.

tekst: Lucyna Krysta

Roboty Photon i nie tylko…
30-11-2022

Roboty Photon zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości świetnie sprawdzają się na każdym etapie edukacji. W oparciu o własne pomysły lub gotowe scenariusze zajęć możemy wykorzystać Photona na dowolnych zajęciach – przedmioty humanistyczne, ścisłe czy nauka podstawowego i zaawansowanego programowania. Uczniowie poznają i programują roboty a zajęcia  dostarczają wszystkim dużo dobrej zabawy. Gdy jedni programują to inni badają elementy pogody przy pomocy stacji pogodowej. Lekcje na świeżym powietrzu pozwoliły utrwalić uczniom wiedzę na temat składników pogody oraz  narzędzi ich pomiaru.

tekst: Lucyna Krysta

Wykorzystujemy potencjał nowego sprzętu (Laboratoria Przyszłości).
30-10-2022

Październik to miesiąc wielu uroczystości i akcji szkolnych. Wykorzystujemy potencjał sprzętu nagłaśniającego, mikrofonów oraz bawimy się kamerą kręcąc filmy. Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Kundelka i Miłośników Pluszaków czy zajęcia z wychowania fizycznego, to tylko przykłady naszych aktywności.
Lubimy takie działania.

tekst: Lucyna Krysta

Nowy rok szkolny z nowymi możliwościami
30-09-2022

W naszej szkole już od początku roku szkolnego pracujemy na nowym sprzęcie zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Jest on sukcesywnie wykorzystywany na zajęciach edukacyjnych obowiązkowych i dodatkowych. Pozwala przeprowadzić zajęcia w angażujący sposób, a uczniom zdobyć praktyczną wiedzę.

Laboratoria Przyszłości – ze sprzętu korzystają już nasi uczniowie
31-08-2022

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie w roku szkolnym 2022/2023 i w latach kolejnych będzie brała udział w programie Laboratoria Przyszłości. Program powstał z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki  oraz Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów, sprzyjający odkrywaniu ich talentów oraz rozwijaniu zainteresowań. Zakupione wyposażenie techniczne pozwoli lepiej budować kompetencje przyszłości  zgodne z tzw. kierunkiem STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). 

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza placówka otrzymała wsparcie finansowe, dzięki któremu pozyskała wymagane w szkołach wyposażenie podstawowe. W jego skład wchodzą: drukarki 3D z akcesoriami, mikrokontrolery, sprzęt do nagrań i nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie), stacje lutownicze (do mikrokontrolerów). Ponadto zakupiono: roboty edukacyjne, mikroskopy, teleskop, klocki Lego, sprzęt nagłaśniający pomocny w organizacji uroczystości szkolnych (mikrofony, konsole, głośniki), pomoce dydaktyczne do fizyki, matematyki, biologii oraz meble do nowo otwartej pracowni projektowej (stoliki, biała tablica). Wszystkie wyżej wymienione  sprzęty będą sukcesywnie wykorzystywane na zajęciach edukacyjnych obowiązkowych i dodatkowych oraz na zajęciach doradztwa zawodowego.

Aby lepiej je wyeksponować na terenie naszej szkoły, oznaczone zostały logotypem Laboratoria Przyszłości.

tekst: Lucyna Krysta

Rządowy program „Laboratoria Przyszłości”
09-02-2022

Nasza szkoła otrzymała wsparcie w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”. Program jest największym w historii wsparciem dla wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Szkoła otrzyma m.in. drukarki 3D, sprzęt audiowizualny do nagrań (kamery, aparaty, mikrofony), mikrokontrolery, laptopy, sprzęt nagłośnieniowy. Od 1 września 2022 r. uczniowie w pełni będą korzystać z dostarczonych urządzeń. W Gminie Skoczów wszystkie szkoły podstawowe otrzymały wsparcie. Wartość zakupionego sprzęty dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Skoczowie wynosi 125 700,00 zł.