Fedrowali jak prawdziwi górnicy

22 stycznia br. uczniowie wszystkich klas piątych wzięli udział w nietypowej wycieczce do Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu. Dlaczego nietypowej? Ponieważ uczestnicy podczas Bajtel Szychty sami mogli się wcielić w górników. Najpierw wszyscy zostali wyposażeni w niezbędny sprzęt górniczy: kaski, lampki górnicze, odzież ochronną, gogle i rękawice,  a następnie udali się na swoją pierwszą w życiu szychtę. Podczas niej przeszli najniższym – tzw. kaczym –  chodnikiem, w którym znajdują się, działające do dziś, kombajn i wrębiarka ścianowa. Później młodzi górnicy wzięli udział w akcji ratowniczej, a także przejechali się górniczą kolejką szynową. Kolejnymi  zadaniami, z którymi przyszło im się zmierzyć były: cięcie drewna na stemple chodnikowe, skręcanie rurociągu, taśmociągu   i urabianie przodka kilofem. To ostatnie przyniosło im chyba najwięcej radości. Po dwuipółgodzinnym, nieszablonowym zwiedzaniu kopalni zmęczeni, ale zadowoleni, piątoklasiści udali się na zasłużony obiad. Po krótkim odpoczynku uczniowie pojechali jeszcze do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, gdzie mogli podziwiać wyjątkowe okazy egzotycznych roślin i zwierząt. Trasa zwiedzania wiodła przez pawilony tematyczne. Pierwszym był pawilon roślin użytkowych, gdzie rosły między innymi goździki, cytrusy, granaty czy drzewo kiełbasiane. Kolejnym był pawilon historyczny, w którym uczniowie podziwiali ogromne, 120-letnie palmy. Następnie przeszli przez pawilon z sukulentami, czyli roślinami dobrze znoszącymi brak wody. Tam zobaczyli między innymi agawy, aloesy, kaktusy czy ciekawe żywe kamienie. Jednak tym, co najbardziej zaciekawiło piątoklasistów były zwierzęta: ryby słodkowodne zgromadzone w czterech akwariach – każde dotyczące innego kontynentu –  a także agamy, wąż mleczny, gekony, wiewiórki kostarykańskie, liśćce i żółwiak chiński. Mimo tak intensywnego dnia uczniowie, chociaż trochę zmęczeni, wrócili do domu w wesołych nastrojach, z bagażem nowych doświadczeń. Dzięki tej wycieczce mogli podziwiać miejsko-przemysłowy krajobraz i ukształtowanie Wyżyny Śląskiej; lepiej poznać pracę górników oraz zobaczyć gatunki roślin i zwierząt niespotykanych w Polsce.

Autor: Joanna Jaworska