I komu przeszkadzały te wakacje?

,,I komu przeszkadzały te wakacje?” – pytamy nieco przewrotnie 2 września, witając rok szkolny 2024/2025. Dobrze nam było z rodziną i przyjaciółmi, w domowym zaciszu, na koloniach, obozach i sąsiedzkich podwórkach. To było najprawdziwsze lato – słoneczne, ciepłe sprzyjające temu, by wśród swoich i obcych poznawać nieznane, odkrywać nowości, cieszyć się drobiazgami. Dziś wracamy. W czasie uroczystej akademii witają nas pani dyrektor Małgorzata Jasionowicz, uczniowie klas 3b i 8c wraz z wychowawczyniami – panią Darią Kur i panią Joanną Walczyk. Pan Sławomir Chmiel z zespołem DoReMi śpiewają: ,,To ostatni już dzień wakacyjnej podróży”… Są z nami zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Skoczowa Rajmund Dedio oraz przedstawiciele Miejskiego Zarządu Oświaty.

Spotykamy się w auli, na szkolnym korytarzu, potem w salach i sami chyba nie do końca umiemy nazwać towarzyszące nam emocje. Czas błogiego nicnierobienia powoli ustępuje miejsca poczuciu obowiązku. Entuzjazm miesza się z lekką obawą. Ciekawość walczy z niepewnością. Refleksja o 1 września 1939 roku kieruje nasze myśli na właściwe tory.  Jesteśmy szczęściarzami, że możemy wracać do szkoły, do swoich koleżanek i kolegów, uczyć się i przeżywać przygody. Po części od nas zależy,  jaki będzie ten rok szkolny. Czy do plecaka z książkami zabierzemy trochę dobrych wspomnień i pozytywnej energii? Mamy nadzieję, że tak. A wakacje? Za rok znów będą.

tekst: Kamila Morcinek