Lekcja empatii – pomoc dla powodzian

Są w szkole takie dni, które biegną swoim stałym rytmem. Niekoniecznie spokojnym, ale w miarę przewidywalnym. I takie, kiedy naprawdę wiele się dzieje. Ostatnie z pewnością zaliczają się do tej drugiej grupy. Zbiórka darów dla powodzian nie była naszą pierwszą akcją charytatywną. Mamy w tej dziedzinie spore doświadczenie. Tym razem jednak nie byliśmy przygotowani na taki ogrom dobra.❤️Każdego ranka otwieraliśmy drzwi pomieszczenia, w którym można było zostawiać dary i pełni podziwu torowaliśmy sobie przejście do stanowiska pracy. Pracowaliśmy intensywnie, segregując, pakując i opisując przyniesione produkty. A gdy tylko wydawało nam się, że wszystko ułożyliśmy, nadjeżdżali kolejni darczyńcy. To były niezwykłe momenty. Z jednej strony na myśl o poszkodowanych towarzyszył nam ogromny smutek. Z drugiej przepełniała nas wielka radość. Cieszyliśmy się, kiedy liczba rąk gotowych do pracy przewyższała dostępne dyżury. Kiedy podchodzili do nas uczniowie i mówili: ,,Dziękuję, że mogę to robić. Uwielbiam taką pracę. Tym chciałabym się zajmować.” Kiedy najmłodsi wolontariusze, dopiero zdobywający doświadczenie, od razu rzuceni na głęboką wodę, nie poddawali się. Kiedy starsze uczennice poświęcały kolejne przerwy, by pomóc młodszym koleżankom i kolegom.

Czuliśmy wzruszenie, gdy naszą szkołę odwiedzały rodziny naszych uczniów, pracowników, nasi absolwenci, przyjaciele i nieznajome  osoby, dostarczające niezbędne produkty. Wielu darczyńców pragnęło pozostać anonimowych. Jeśli czytają ten post, chcemy im powiedzieć, że swoją postawą wzbudzali uznanie wszystkich wokół, a zwłaszcza tych młodych ludzi, którzy odbierali przywiezione produkty. Tak oto równolegle z ramowym planem nauczania nasi uczniowie realizowali lekcję empatii, solidarności, współpracy i społecznego zaangażowania.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji! Szczególne podziękowania kierujemy do Przedszkola Publicznego nr 3, które zechciało połączyć z nami swoje siły. Zebrane dary rozwiezione zostały potrzebującym ze Ścinawki Dolnej i Ścinawki Średniej w gminie Radków oraz z okolic  Głuchołaz. Trafiły także do oddziału Caritas w Janowicach. Szacowana wartość żywności, artykułów chemicznych, środków higieny osobistej, wody, odzieży i karmy dla zwierząt wyniosła 20 000 !

Razem z darami wysyłaliśmy poszkodowanym dobre słowo. Myśl o nich będzie nam towarzyszyła mimo zakończonej akcji. ❤️

Zbiórkę koordynowały Katarzyna Czujak i Kamila Morcinek.

tekst: Kamila Morcinek