O prawach dzieci – spektakl w Teatrze Lalek

Jakie są prawa dzieci? Dlaczego je im odebrano? Jak wygląda las bezprawia? Czym on jest? Na te pytania próbowaliśmy  odpowiedzieć sobie, oglądając w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej spektakl ,,Zakazane dzieci – opowieść korczakowska”. W zeszłym roku wspominaliśmy 80. rocznicę śmierci Henryka Goldszmita, który wraz ze swoimi podopiecznymi z Domu Sierot zginął w obozie zagłady w Treblince.

Sztuka  jest opowieścią o nieustannym dążeniu do wolności. O poszukiwaniu dziecka w sobie. O samotności. Jest podróżą do czasów i wydarzeń, o których wolelibyśmy zapomnieć… Nie należała do łatwych w odbiorze, wymagała znajomości kontekstu historycznego i biografii Janusza Korczaka. Po powrocie do szkoły w klasach słychać było ożywione rozmowy na temat obejrzanego spektaklu, który stał się pretekstem do dyskusji m.in. o szczęśliwym dzieciństwie.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie jeszcze bardziej docenią dobro, którego mogą doświadczać na co dzień…

tekst: Agnieszka Krysta