Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości na skoczowskim rynku

11 listopada 2018 roku o godzinie 9.30 w Skoczowie odbyły się w gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, którym przewodniczyli: wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Stanisław Szwed –  władze samorządowe na czele z Burmistrzem Skoczowa – Mirosławem Sitko – oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej– Rajmundem Dedio. W uroczystościach odbywających się na skoczowskim rynku udział wzięłarównież reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie: dyrekcja,nauczyciele, uczniowie ze swoimi rodzinami oraz poczet sztandarowy. Po złożeniu raportu Kompanii Honorowej OSP Gminy Skoczów nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie wykonane zostały jeszcze inne pieśni patriotyczne, a następnie głos zabrali: Burmistrz Skoczowa – Mirosław Sitko – oraz wiceminister Stanisław Szwed. W swoich wystąpieniach zwrócili uwagę na niepowtarzalny charakter tegorocznego Święta Niepodległości i przypomnieli o poświęceniu, jakie włożyli nasi przodkowie w walkę o wolność Polski.

Obchody na rynku zakończono radosnym i symbolicznym gestem, jakim było wypuszczenie gołębi pocztowych przez przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych – Oddział Skoczów. Po tym akcie wszyscy zebrani przemaszerowali pod pomnik „Naszym Bohaterom”, gdzie delegacje poszczególnych placówek złożyły kwiaty. W tym miejscu wiceminister Stanisław Szwed oraz władze miasta dokonali uroczystego nazwania nowego ronda, które odtąd będzie „Rondem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

O godzinie 11.00 w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył emerytowany biskup Tadeusz Rakoczy.

O godzinie 15.00 delegacja naszej szkoły złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 202 Pułk Piechoty Rez. oraz 1 Batalion 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Pogórzu.

opracowanie:Kamila Morcinek