Lekcja patriotyzmu i dojrzałości

Muzeum Auschwitz –Birkenau to miejsce, które każdy Polak powinien odwiedzić, aby przekonać się jak niewiele niegdyś znaczyło ludzkie życie. Uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami, panią Olenycz, panią Steciuk i panem Rakusem, 11 stycznia 2019 r. pojechali do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, miejsca pamięci, w którym zginęło ok. 1,5 miliona ludzi: Polaków, Żydów, Cyganów… Po przejściu przez bramę z napisem „Arbacht macht frei” uczniowie podążali  śladami ludzi, których marzenia i życiowe plany zostały niegdyś brutalnie zniszczone w tym miejscu, a ich życie miało wartość  tylko w odniesieniu do ciężkiej pracy, którą mogli wykonać.  Nasi uczniowie odwiedzili baraki z ekspozycją pamiątek po więźniach Oświęcimia, z przejęciem oglądali zdjęcia ludzi różnych narodowości, profesji, których życie zakończyło się w za drutami kolczastymi obozu koncentracyjnego. Blok śmierci i komora gazowa, to miejsca, które zrobiły na ósmoklasistach największe wrażenie. Pod Ścianą Straceń zapalili znicze i zatrzymali się na chwilę zadumy. W ten mroźny dzień byliśmy również w Brzezince, która podziałała na wyobraźnię młodych ludzi swoim ogromem i prowizorycznym stanem baraków, w których mieszkali więźniowie również zimą. Podczas zwiedzania miejsc pamięci tak ważnych dla Polaków, nasi uczniowie spotkali grupy młodych ludzi z całego świata, którzy przyjechali do Auschwitz, aby uczcić pamięć tych, którzy tu zginęli. Jesteśmy dumni z tego, że ósmoklasiści zachowali się w sposób godny i dojrzały.

Izabela Steciuk