Setna rocznica powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego

100 lat temu, 19 października 1918 roku, powołano Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego. Jako mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego możemy być dumni z tego, że to właśnie na naszej ziemi  radość z niepodległości rozbrzmiewała wcześniej niż na pozostałych terenach.

Postanowiliśmy, że jako szkoła realizująca projekt „Niepodległa”włączymy się w różnorodne formy  świętowania powrotu Śląska Cieszyńskiego do „Ziemi Obiecanej”, zwiększając tym samym świadomość historyczną uczniów i ich lokalny patriotyzm.12 października byliśmy na uroczystym otwarciu wystawy fotografii wielkoformatowych „Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918”. w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Nasi uczniowie byli jedynymi młodymi uczestnikami tego wydarzenia, co zauważył nawet burmistrz Cieszyna, pan Ryszard Macura, z którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Tego samego dnia byliśmy świadkami odsłonięcia tablicy upamiętniającej Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek w Cieszynie oraz Związek Spółek Rolniczych. Nie zabrakło nas również na konferencji „Polskie organizacje społeczne na Śląsku Cieszyńskim a niepodległość”. Tu również nasi uczniowie należeli do najmłodszych słuchaczy, wzbudzając jednocześnie zainteresowanie pięknymi mundurkami i strojami galowymi. Uczniowie godnie reprezentowali nasze miasto w stolicy powiatu cieszyńskiego.

tekst: Izabela Steciuk