Niezwykła lekcja historii w rocznicę Bitwy pod Skoczowem

29 stycznia 2019 r. uczniowie naszej szkoły mogli po raz kolejny przekonać się, że historia to nie tylko praca z podręcznikiem. Wczesnym rankiem grupa 25 uczniów z klas 4-8 wyruszyła z opiekunami mgr Natalią Gabryś-Klus oraz mgr Joanną Jaworską odwiedzić miejsca związane z bitwą pod Skoczowem. Udaliśmy się na. stary cmentarz katolicki i ewangelicki przy ul. Cieszyńskiej, aby tam pomodlić się i zapalić znicze nad grobami poległych, którzy walczyli o polskość Śląska Cieszyńskiego. Następnie nasze kroki skierowaliśmy pod budynek Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, gdzie Pani mgr Diana Pieczonka – Giec przypomniała nam, że w tym miejscu 100 lat temu stacjonował dowódca frontu śląskiego brygadier Franciszek Ksawery Latinik, o czym przypomina tablica odsłonięta 28.01.2019 r. Później udaliśmy się pod mural na Małym Rynku, obejrzeliśmy wystawy na rynku. Bardzo dobre wrażenie wywarła na nas wizyta w Szkole Podstawowej nr 1 im. Gustawa Morcinka, gdzie pokazano nam jak dawniej funkcjonował szpital polowy. Naszą uwagę przy wejściu do szkoły zwróciła też odsłonięta tablica (również 28.01.2019) z informacją, że w tej szkole mieściło się dowództwo frontu śląskiego a także szpital polowy. Ostatnim punktem na naszej mapie był pomnik „Naszym Bohaterom”. O godzinie 10.00 w sali Pod Pegazem uczniowie z Gminy Skoczów spotkali się, aby wziąć udział w spotkaniu połączonym z konkursem. Zanim jednak rozpoczął się konkurs uczniowie z wielką uwagą wysłuchali historyka, mgr Wojciecha Grajewskiego, który przypomniał o tożsamości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Konkurs był inny niż zwykle. Uczniowie pracowali w grupach 8 osobowych, ale tylko po 2 z jednej szkoły. Dzięki temu między uczniami nawiązała się atmosfera przyjaźni, integracji i wzajemnej pomocy w grupie. Nasi uczniowie znaleźli się w zwycięskich drużynach. Cegiełkę do sukcesu i zajęcia 1 miejsca dołożyły Natalia Przybyła i Roksana Gałązka z klasy 8b. Natalia Franek i Lidia Haratyk z klasy 8b wspólnie z zespołem wywalczyły 2 miejsce. 3 miejsce zajęła drużyna, w której z naszej szkoły znalazł się Kacper Lupa i Arkadiusz Liszka z klasy 8a. Zwycięzcy uroczyście otrzymają nagrody w sobotę 2 lutego, o godz. 17.00 na rynku.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy!