Spotkanie online z Małym Jankiem z RAF

Piątkowe popołudnie 10 marca zgromadziło przed ekranami komputerów miłośników historii z klas 4 – 8. Tym razem na uczestników spotkania online czekała pasjonująca opowieść o Janie Cholewie, Małym Janku z RAF, bohaterskim lotniku z Ustronia. Uczniowie w aktywny sposób włączyli się w przebieg zajęć, dzieląc się swoją wiedzą na temat II wojny światowej i lotnictwa. Z zainteresowaniem słuchali relacji ze spotkania z córką Jana Cholewy, oglądali unikatowe zdjęcia, poznali publikację zawierającą fragmenty dzienników lotnika z Ustronia. Krok po kroku odkrywali życiową drogę pilota: od marzeń o lataniu, poprzez zainteresowanie się budową modeli samolotów, przynależność do harcerstwa, Szkołę Szybowcową na górze Chełm, aż do Dywizjonów 300 i 301 oraz lotów nad powstańczą Warszawę.

Sylwetka Małego Janka może być inspiracją dla młodych ludzi. Jego historia pokazuje, że warto realizować marzenia, jednocześnie służąc Ojczyźnie.

Spotkanie prowadzone przez Izabelę Steciuk odbyło się w ramach innowacji „Podróże kształcą, także te bez biletu”.

tekst: Izabela Steciuk