WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

3 maja

Już po raz drugi w historii naszej szkoły COVID-19 uniemożliwił nam uroczyste obchody świąt i rocznic, które przypadają od 1 do 3 maja. Wobec zaistniałej sytuacji uczciliśmy je podczas zajęć z wychowawcą.

Materiały dla klas I-VIII m.in. w postaci spotów promujących wywieszenie polskiej flagi, filmów opowiadających o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, Powstaniach Śląskich wyszukały Kamila Morcinek (nauczycielka j. polskiego) i Natalia Gabryś-Klus (nauczycielka historii). Nie zabrakło wśród nich także Mazurka 3 Maja „Witaj majowa jutrzenko”.

Odbyły się też pogadanki na temat świąt i rocznic, które obchodzimy od 1 do 3 maja tzn. na temat Święta Pracy, 17. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dnia Polonii i Polaków za granicą, 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat świąt w postaci zadań interaktywnych – quizów. Uczniowie klas IV-VIII zostali w ramach innowacji „Bądź kulturalny – zaangażuj się w kulturę wyższą!” zapoznani  z repertuarem koncertów online odbywających się z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Nasz przedstawiciel był obecny w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej o godzinie 12.00 na skoczowskim rynku, gdzie odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, przy śpiewie „Mazurka Dąbrowskiego”. W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja o godzinie 10.00 w imieniu naszej szkoły kwiaty pod pomnikiem „Naszym Bohaterom” złożyły Pani Dyrektor Małgorzata Jasionowicz, Pani Wicedyrektor Elżbieta Olenycz i nauczycielka historii Natalia Gabryś-Klus. 2 maja w trakcie wciągnięcia flagi na maszt, przy uroczystym śpiewie „Mazurka Dąbrowskiego” na pochmurnym niebie na chwilę wyjrzało słońce. Oby to był dobry znak, zwiastujący, że w przyszłym roku wszyscy razem, tak jak to było zawsze, będziemy mogli obchodzić te święta i rocznice. Tego momentu nie udało się uchwycić na zdjęciu dołączonym do artykułu, ale mam nadzieję, że również jesteście pełni nadziei, iż wkrótce wszystko będzie dobrze!

3 maja