1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Po raz 11 wspominaliśmy w tym roku zasługi Żołnierzy Niezłomnych, oddając hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli z sowietyzacją naszego kraju oraz ustrojem komunistycznym po zakończeniu II wojny światowej. Zamiast tradycyjnego apelu, gromadzącego całą społeczność szkolną, klasy 3 – 8 obejrzały prezentację na temat Żołnierzy Wyklętych. Zawierała ona obszerne wiadomości historyczne, portrety znanych żołnierzy ,,żyjących prawem wilka” oraz piosenki o treści patriotycznej. Całość utrzymana była w stylistyce albumu ze starymi zdjęciami.

W kontekście wydarzeń na Ukrainie szczególnie wymownie wybrzmiał ostatni utwór ,,Po której staniesz stronie?”. Wspominając heroiczną walkę naszych przodków, którzy dali świadectwo bezgranicznego oddania ojczyźnie, jeszcze bardziej doceniamy ich poświęcenie. Teraźniejszość skłania do głębszych refleksji na temat okrucieństwa wojny, budzi lęk i przerażenie, ale jednocześnie napawa nadzieją, że wciąż tkwią w nas tak wielkie pokłady dobra…

Prezentację można obejrzeć pod linkiem: https://view.genial.ly/61d1fec9fbdcdb0dd1b0dfd4/presentation-1-marca-dzien-zolnierzy-wykletych

Nasi uczniowie oddali ponadto hołd Żołnierzom Niezłomnym uczestnicząc w szkolnym Biegu Wilczym Tropem, pokonując dystans 1963 m wokół szkoły. Wydarzenie sportowe przygotował Korneliusz Rakus, a prezentację opracowała Agnieszka Krysta.