100 lat niepodległości… – kolejne wydarzenia

Nasi uczniowie z przejęciem włączyli się w kolejne ciekawe wydarzenia w ramach obchodów 100. rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. 18 października byliśmy na prezentacji albumu „Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości”. Uczestnicy otrzymali unikatowe albumy z autografami Barbary Michejdy – Pinno, córki Władysława Michejdy.

W piątek 19 października nasza delegacja z pocztem sztandarowym oddała hołd zasłużonym dla walk o wolność Śląska Cieszyńskiego na cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. Tego samego dnia wieczorem, nasi uczniowie – aktorzy z kółka teatralnego, udali się do cieszyńskiego teatru na niezwykły koncert galowy, podczas którego został również zaprezentowany film „Pierwsi Niepodlegli”. Na widowni zasiedli m. in. burmistrz Cieszyna, pan Ryszard Macura, burmistrz Skoczowa, pan Mirosław Sitko, posłowie, senatorowie, radni i wielu znamienitych gości. Uczniowie tym bardziej czuli się zaszczyceni, że mogą być świadkami tego niezwykłego wydarzenia. Koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego był niepowtarzalny! Ukazano drogę Polaków do niepodległości w formie taneczno-muzycznego widowiska, które wzruszało, zachwycało i wzbudzało wielkie emocje. Na widowni nie milkły brawa po każdej pieśni, tańcu, czy popisie baletowym. A na końcu publiczność nagrodziła wykonawców wielominutowymi owacjami. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że takiego występu jeszcze nigdy nie widzieli… Byli zachwyceni, tak samo jak ich nauczycielki, koordynatorki projektu „Niepodległa”.

tekst: Izabela Steciuk