strefa dla rodziców

Szanowny Rodzicu, dorastające dziecko daje wiele radości i dumy. Cieszy nas, kiedy obserwujemy jego rozwój, kiedy odnosi sukcesy, nie tylko w życiu szkolnym, kiedy potrafi sobie poradzić z trudnościami pojawiającymi się na jego drodze. Jednak we współczesnym świecie życie nastolatka i jego rodziców jest trudniejsze niż 30, 40 lat temu. Żyjemy szybciej, nie mamy tyle czasu dla siebie, ile byśmy chcieli, a wokół pojawiło się wiele nowych zagrożeń związanych z trudnym czasem fizycznego i emocjonalnego dojrzewania naszego dziecka oraz postępem cywilizacyjnym. By wspomóc Państwa w chlubnej, ale i trudnej roli rodzica w zakładce adresowanej do Was, są zamieszczane materiały, które mogą okazać się pomocne w wychowaniu, ale także zrozumieniu trudności dziecka i świata, w którym funkcjonuje jako nastolatek.

W zamieszczonych broszurach zawartych będzie sporo informacji na temat bezpiecznego funkcjonowania w cyberprzestrzeni, radzenia sobie z zagrożeniami związanymi z substancjami psychoaktywnymi czy przemocą.

Pomożemy odpowiedzieć między innymi na pytania: Jak rozpoznać depresję u nastolatka?

  • Jak postępować z nastolatkiem chorym na depresję?
  • Jakie są skutki nadużywania smartfonów?
  • Czym są patologiczne treści w Internecie i jakim są zagrożeniem dla dziecka?
  • Co powinien wiedzieć rodzic o myślach samobójczych, które (niestety coraz częściej) pojawiają się w głowie nastolatka?

Zapraszamy do lektury i zachęcamy do korzystania ze stron internetowych, adresowanych do rodziców i specjalistów, np. portalu Fundacji Poza Schematami Mądra ochrona-mniejsze ryzyko adresowanego do rodziców i specjalistów, świadczącego pomoc z zakresu zachowań ryzykownych wśród młodzieży.

pomoc telefoniczna: 801 140 068 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 14-20

pomoc online:pomoc@pomaranczowalinia.pl

Telefon Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli: (wsparcie i informacje w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym trudności takie jak: agresja, przemoc w szkole, cyberprzemoc, zagrożenia związane z nowymi technologiami, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, wykorzystanie seksualne, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania)

800 100 100 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00

Dorota Maciejewska