Tydzień Dobrych Relacji w klasach 1 – 3

Tydzień Dbania o Relacje w klasach młodszych trwał od 15 do 20 listopada. Rozpoczęliśmy od Dnia Miłych Słów. W tym czasie staraliśmy się przypomnieć dzieciom sens kultury słowa, potrzebę jasnego wyrażania swoich uczuć, myśli, potrzeb czy wdzięczności. Drugiego dnia uczniowie mogli pochwalić się ukochanymi maskotkami. W ten sposób dzieci nie tylko zaprezentowały ulubione pluszaki, ale uchyliły rąbka swoich uczuć… Niejeden miś otarł dziecięcą łzę, stał się towarzyszem podróży czy powiernikiem największych tajemnic. Kolejnego dnia zwracaliśmy uwagę na uśmiech. Rozmawialiśmy o tym, jak niewiele kosztuje nas uśmiech – a jak wiele drzwi otwiera przed nami, zwłaszcza podczas budowania nowych relacji. Pamiątką z tego dnia miały być klasowe selfie. Następnego dnia dzieci miały przynieść swoje zdjęcia z okresu niemowlęctwa. Fotografie umieszczone na klasowych tablicach wzbudzały wielkie emocje i niemałą zagadkę. Kto to? Często radosne oczy okazały się tym niezmiennym elementem charakterystycznym dla naszych uczniów. Ostatni dzień w szkole poświęciliśmy grom planszowym.  Uczniowie chętnie przynieśli do szkoły ulubione planszówki, karty, szachy. Bawiliśmy się wspaniale, w klasach było gwarno, wesoło i przyjaźnie. Dodatkowym sobotnim dniem był dzień zadania domowego dla rodzica i małego pomocnika w domu. Dzieci chętnie wyręczały swoich rodziców w pracach domowych. W zamian rodzice ofiarowali uczniom autorskie szlaczki pod tematami lekcji czy wielobarwne kolorowanki z motywem jesiennych liści. Był to czas na troskę o relacje  z bliskimi, pielęgnowanie więzi  w domach rodzinnych. Nasz pierwszy Tydzień Relacji w SP-3 spotkał się z dużą aprobatą, wspaniałym zaangażowaniem nauczycieli oraz otwartością naszych podopiecznych. Mamy nadzieję, że troska o właściwe, zdrowe i piękne relacje pozostanie z nami na stałe.

Katarzyna Zgoda